Etapă între fruntașe în Liga 3

Echipele mureșene care evoluează în Seria 9 în Liga 3 de fotbal au avut ultima deplasare din sezonul regulat. În penultima etapă, cu locul 3 și participarea în play-off-ul primelor 4 asigurate, Unirea Ungheni a cedat la limită, 0-1 pe terenul liderului CS Hunedoara. Gazdele s-au impus cu un gol înscris la finalul primei reprize și se anunță alte trei meciuri „tari” în tripla confrutare din play-off, unde hunedorenii vor fi de două ori gazde. Celelalte două echipe clasate pe locurile de play-off sunt Metalurgistul Cugir, aflată pe locul secund, și Viitorul Cluj. Au avut și ele duel direct, pe terenul clujenilor, care aveau nevoie de victorie pentru a evita emoțiile ultimei etape, să fie depășiți de Gloria Bistrița. Viitorul s-a impus cu 2-1 și va fi adersara Unirii Ungheni în prima etapă din play-off. Până atunci, în ultima etapă Unirea va întâlni pe teren propriu cealaltă echipă din Cluj-Napoca, Sănătatea. „Virușii verzi”, cum sunt porecliți clujenii, au fost adversarii celeilalte echipe mureșene din serie, Avântul Reghin. Cele două se aflau la egalitate de puncte, pe locurile 8 și 9 (din 10), cu avantajul golaverajului pentru reghineni. Jocul s-a încheiat la egalitate, 3-3, mureșenii reușind egalarea în minutul 89, dintr-un penalty transformat de Adrian Murar. Reghinenii au fost cei care au deschis scorul, autor Marian Rafael Grigoraș în minutul 10, dar până la pauză gazdele au întors rezultatul prin Alexandru Oltean (min. 19) și Darius Vescan (23). După pauză reghinenii au înscris de trei ori, de două ori prin Sergiu Chirilă, doar că golul din minutul 60 a fost în propria poartă, iar cel reușit după 10 minute a relansat jocul. Cu acest rezultat cele două își păstrează locurile, dar la final reghinenii ar fi în dezavantaj, cu 0-2 în jocul din tur. Egalitatea de puncte nu se va păstra probabil după ultima etapă, în care Avântul joacă pe teren propriu cu Unirea Alba Iulia, iar Sănătatea la Ungheni.

Post-ul Etapă între fruntașe în Liga 3 apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Etapă între fruntașe în Liga 3