Greu cu fruntașele

Echipa feminină de baschet BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a cedat încă o partidă în confruntarea cu fruntașele Ligii Naționale. Mureșencvele au cedat jocul disputat în cadrul etapei a XVIII-a, a cincea din retur, 56-85 în deplasare cu CSM Satu Mare. Aflată în trio-ul fruntaș, fiecare cu câte o singură înfrângere, formația sătmăreană  a câșigat cu 20-15 și 26-11 primele două sferturi, l-a cedat cu 16-17 pe al treilea, după care a mai adăugat alte 10 puncte la diferența de pe tabelă (23-13). Cum se petrece în majoritatea întâlnirilor, primele minute au fost echilibrate, Sirius reușind să reziste pe durata întregului prim sfert. În primele minute ale actului secund jocul se anunța în continuare sub semnul unui relativ echilibru. După trei minute ale sfertului însă, gazdele și-au mărit în următoarele trei minute avantajul de la 4 la 15 puncte și până la pauza mare acesta a ajuns la 20. La reluare stmărencele s-au concentrat doar pe păstrarea distanței, dar au accelerat din nou în ultimul sfert, câștigând la pas jocul.

Șanse pentru o serie pozitivă

Sirius ocupă locul 6 în clasament (din 13), cu 8 victorii și 7 eșecuri, dar mureșencele au șanse mari de a realiza o serie de victorii. Până la încheierea sezonului regulat mai au de disputat 9 partide, dintre care una singură cu o fruntașă, Sepsi Sfântu Gheorghe, în ultima etapă. Meciurile mai importante, cele care contează în lupta pentru locul 4 le vor disputa pe teren propriu, în următoarele două etape. Mai întâi, în 9 februarie vor primi vizita celor de la Phoenix Constanța, vor sta în etapa 20, după care au de înfruntat CSM Alexandria. Aceasta din urmă are doar 4 înfrângeri, dar nu a întâlnit în retur niciuna din trio-ul fruntaș. Sirius are deci posibilitatea unei serii de opt victorii, incluzând și restanța cu codașa Triumf Botoșani, neprogramată până la această dată. La Satu Mare au înscris pentru mureșence: Solyom Sara 12 (2×3), Ruth Sherrill 10, Cristina Badi (1×3) și Alexis Cortez câte 9, Viana Mircea 5 (1×3), Sorana Anca 4, Ruxandra Chiș 3 (1×3), Rebecca Raluca Lipovan și Czimbalmos Timea câte 2 puncte. A mai jucat Antonia Oancea.

Sursa articolului: Greu cu fruntașele