Sport

Minifotbal: România a învins Polonia cu 5-2

Echipa națională de minifotbal a României a învins duminică naționala Poloniei cu scorul de 5-2, într-un meci desfășurat la Sarajevo. Partida a avut loc în cadrul grupei D a Campionatului European de minifotbal 2024 (EMF Euro 2024), conform Digisport.

În prima repriză, echipa României a fost condusă de două ori. Karol Bienas a deschis scorul pentru Polonia în minutul 8, iar România a reușit să egaleze prin Dragoș Nițu în minutul 20, la doar 12 minute distanță.

Polonezii au marcat din nou după patru minute prin Patryk Gondek, dar Marius Balogh a egalat dintr-un penalty în minutul 25. Prima repriză, având în vedere că în minifotbal reprizele sunt de doar 30 de minute, s-a încheiat la egalitate, 2-2. Însă, în cea de-a doua repriză, echipa României a dominat jocul.

Imediat după revenirea pe teren a echipelor, Andrei Şumălan a marcat în minutul 31, iar apoi Alexandru Nechita în minutul 48 și Marius Balogh în minutul 58 au înscris golurile care au asigurat victoria pentru echipa națională a României, cu scorul final de 5-2.

Calificare în fazele următoare a Campionatului European

Potrivit evz.ro, după victoriile cu scorurile de 5-2 împotriva Poloniei și 9-0 împotriva Turciei, România a obținut calificarea în faza următoare a Campionatului European de Minifotbal (EMF), acumulând 6 puncte în grupă.

Meciul crucial pentru determinarea câștigătoarei primei poziții în grupă, împotriva Ungariei, va avea loc astăzi, pe 3 iunie. În grupa D, înaintea partidei cu Ungaria, România se află în frunte cu 6 puncte. Tot atâtea puncte are și Ungaria, adversarul de azi al României, însă echipa noastră are un golaveraj superior.

Polonia și Turcia ocupă locurile 3 și 4, cu zero puncte (Turcia ocupă ultima poziție, având cel mai slab golaveraj).

Mureșeni, în lotul național

Totodată, din lotul României la Campionatul European de Minifotbal fac parte și mureșenii care au adus la Târgu Mureș Cupa Mondială la Minifotbal.

(D.C.)

Sursa foto: frminifotbal.ro

Post-ul Minifotbal: România a învins Polonia cu 5-2 apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.