Retușuri necesare înaintea startului

După ce a cedat săptămâna trecută în finala Cupei Sirius, 54-86 cu Olimpia CSU Brașov, echipa feminină de baschet BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a pierdut la scor și amicalul susținut miercuri la Cluj Napoca, 40-78 în fața gazdelor de la Universitatea. Clujencele au câștigat toate cele patru sferturi ale jocului, dar primul act al fiecărei reprize a fost echilibrat, urmat de unul în care mureșencele aproape nu au contat, în special în ultimul. Scorul celor patruu sferturi, 16-15, 26-13, 13-11, 23-1, este mai mult decât grăitor. Cele două echipe vor face parte din aceeași grupă Vest, în prima fază a campionatului și se vor întâlni în 19 octombrie, tot la Cluj-Napoca, în meci oficial de această dată. Pentru Sirius urmează participarea la Cupa Sepsi de la Sfântu Gheorghe, în 27 și 28 septembrie. BC Sirius Mureșul Târgu Mureș a început meciul în formula: Cristina Badi, Andreea Feiseș, Kata Meszáros, Diana Ignat și Brittney Dunbar, aceasta fiind și cea mai bună marcatoare, cu 19 puncte (primele 10 ale echipei). Au mai înscris: Meszaros 7, Iohanna Borșan 5, Alexandra Bobar 5, Badi 2 și Feiseș 2.

Post-ul Retușuri necesare înaintea startului apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Retușuri necesare înaintea startului