Trei medalii de bronz la Jocurile Europene

La Minsk, capitala statului Belarus, se desfășoară, în perioada 21-30 iunie, cea de-a doua ediție a Jocurilor Europene.

Sâmbătă, 22 iunie, delegația țării noastre a cucerit trei medalii de bronz, toate la sambo, prin Daniela Poroineanu (categoria 56 de kilograme), Anda-Mihaela Vâlvoi (64 de kilograme) și Alina-Petronela Păunescu (FOTO, 80 de kilograme).

Ceilalți sportivi români prezenți sâmbătă în competiții au obținut următoarele rezultate: Ovidiu George Ionescu a pierdut cu 2-4 în fața lui Lei Kou din Ucraina, în turul inaugural la tenis de masă simplu masculin; Szöcs Hunor János a cedat cu 3-4 în favoarea cehului Lubomir Pistej, în primul tur la tenis de masă simplu masculin; Andreea Cristina Verdeș s-a calificat în finala de la panglică la gimnastică ritmică individual compus feminin, clasându-se pe locul 9; Lorena Alexandra Podelenczki a ocupat poziția a 5-a la sambo, categoria 72 de kilograme feminin; Andreea Ștefania Chițu a pierdut în fața italiencei Odette Giuffrida, în optimile de finală la judo feminin, categoria 52 de kilograme; Corina Oana Ștefan a fost eliminată de portugheza Telma Monteiro, în „optimile” categoriei 57 de kilograme la judo feminin; Elena Monica Ungureanu a cedat în fața sârboaicei Andrea Stojadinov, în turul inaugural la judo feminin, categoria 48 de kilograme; Loredana Ohai a fost învinsă de Jovana Rogić din Serbia, în primul tur al categoriei 57 de kilograme la judo feminin; Alexandra Maria Pop a cedat la debut în fața azerei Aisha Gurbanli la judo feminin, categoria 48 de kilograme; Adela Dohotaru s-a clasat a 8-a în preliminariile la tir, talere trap, calificându-se în finală;

Szöke László Zsolt a ocupat locul 7 la sambo masculin, categoria 74 de kilograme; România a învins Ungaria cu 20-18 la baschet feminin 3×3, în grupa B; Laura Georgeta Coman și Alin George Moldoveanu s-au clasat pe locul 26 în proba de tir 10 metri pușcă cu aer comprimat, echipe mixte.

Sportivii medaliați la probele de simplu se vor califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020, în vreme ce la echipe (feminine, masculine și dublu mixt), numai medaliații cu aur își vor asigura prezența la Olimpiada de Vară.

Tîrgumureșeanca Szöcs Bernadette este principala favorită a competiției feminine de tenis de masă.

Septimiu Cioloboc

The post Trei medalii de bronz la Jocurile Europene appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: Trei medalii de bronz la Jocurile Europene

Credit autor: MIRELA ROTAR.