EconomieHot News

Uncia de aur se apropie de 3.800 dolari

 

Cotațiile unciei de aur cresc mai repede decât se anticipa. Marți, metalul galben a depășit pragul de 3.790 dolari/uncie, creșterea din ultimele 30 de zile fiind de circa 11%. În piața locală, prețul gramului de aur a urcat de la maximul istoric de 516,2887 lei, atins luni, la 522,9390 lei.

O analiză a băncii americane Goldman Sachs anticipează atingerea pragului de 5.000 dolari/uncie, în cazul în care reducerii expunerilor pe titluri de stat americane, ca o reacție la posibilitatea ca Rezerva Federală americană să-și piardă o parte din independență, sub presiunea constantă a președintelui Trump.

Cotațiile din piața valutară au urcat marți la 5,075 – 5,079 lei, iar cursul euro a crescut de la 5,0753 la 5,0774 lei, în contrast cu aprecierea altor monede din regiune la 4,2552 zloți/euro, respectiv 389,15 forinți/euro.

Piața monetară a fost stabilă iar indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei contractate înainte de mai 2019, a stagnat la 6,54%. Indicele la șase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, s-a oprit la 6,68%, iar cel la 12 luni la 6,85%.

Trezoreria a redeschis la începutul acestei săptămâni o emisiune de titluri de stat cu scadența în aprilie 2031, prin care și-a propus să se împrumute cu minimum 400 milioane lei. Ofertele de cumpărare s-au ridicat la aproape 1,2 miliarde lei, ceea să atragă peste 533 milioane lei la o dobândă medie anuală de 7,40%

Conform unui raport publicat de BCR Erste, la sfârșitul lunii mai, expunerea băncilor pe titluri de stat în lei a crescut la 43,5% iar cea a fondurilor de pensii private la 25,7%. În schimb, deținările nerezidenților s-au redus la 6,5 miliarde lei, la 19% din datoria publică, după ce în primele luni din 2024 ponderea era de circa 25%. Principalul motiv al ieșirilor a fost incertitudinea politică adusă de alegerile prezidențiale, la care s-a adăugat decizia BNR de a steriliza leii din piață pentru a apăra cursul de schimb.

Dolarul a înregistrat o uşoară apreciere la începutul săptămânii. Tendința s-a inversat marți, când euro a urcat la 1,1786 – 1,1820 dolari, în așteptarea discursurilor oficialilor Rezervei Federale americane, după ce a fost reluat procesul de normalizare a politicii monetare. În piața locală, cursul monedei americane s-a depreciat de la 4,3117 la 4,3012 lei.

Media francului elvețian s-a întărit la 5,4318 lei iar cea a lirei sterline s-a depreciat la 5,8090 lei.

Bitcoin se tranzacționa în culoarul 111.619 – 113.354 dolari iar ether, care rămâne cea mai tranzacționată criptomonede, se mișca între 4.122 și 4.226 dolari.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button