Azi este o zi sfântă pentru toți creștinii: sărbătoarea sfinților Constanți și Elena. în anul 313, împăratul Constantin a emis Edictul de la Mediolanum (Milan), prima recunoaştere oficială a creştinismului. Prin acest act se punea capăt persecuţiilor împotriva creştinilor şi se garanta libertatea credinţei şi a cultului. Mama sa, împărăteasa Elena, este cea care a înfăptuit pelerinajul în Palestina și în provinciile răsăritene, fiindu-i atribuite găsirea Sfintei Cruci pe care a fost răstignit Iisus Hristos și aflarea rămășițelor celor trei magi.
Le urez la muți ani tuturor celor care își serbează azi onomastica, multă sănătate și bucurie!

