Mureșeanca Lupei înscrie în Liga Campionilor

Cu târgumureșeanca Corina Lupei în echipă, SCM Râmnicu Vâlcea a fost la un pas de o mare surpriză în etapa a VIII-a din grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. Cu un lot decimat de accidentări și cazuri de infectări cu Covid-19, vâlcencele au cedat la limită întâlnirea disputată pe terenul campioanei Muntenegrului, Buducnost, care s-a impus într-un final pe muchie de cuțit cu 29-28. A fost al cincilea eșec al echipei române din tot atâtea jocuri disputate, astfel a rămas fără punct în faza grupelor, dar cu trei jocuri amânate, toate pe teren propriu. De remarcat că mureșeanca de doar 18 ani, promovată de la clubul Arena Târgu Mureș de antrenoarea Liana Costea, a fost singura jucătoare română care a înscris pentru formația vâlceană, care a avut în marea majoritate a timpului doar jucătoare străine pe teren. Componentă și al lotului de Tineret al României, Corina Lupei a înscris de două ori și a mai avut o mare ocazie spre finalul întâlnirii. Echipa română a pornit clar cu șansa a doua, dar a fost foarte aproape de a realiza surpriza. După un start mai bun al gazdelor, vâlcencele au egalat la 14, au intrat la pauză cu handicap de un gol, iar după pauză s-au aflat minute bune în avantaj cu un gol și chiar situații de a se despinde la două. La final muntenegrencele au preluat din nou conducerea și doar bara s-a opus obținerii unui prim punct, la ultimul atac al partideei.

Post-ul Mureșeanca Lupei înscrie în Liga Campionilor apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Mureșeanca Lupei înscrie în Liga Campionilor