Știri

Autostrada Transilvania: A fost emisă autorizația de construire pentru nodul rutier de la Românași

A fost emisă autorizația de construire pentru nodul rutier de la Românași, o verigă importantă din Autostrada Transilvania (A3), anunță vineri Lucian Bode, fost ministru al Transporturilor.
Finalizarea nodului rutier de la Românași va permite darea în trafic a unei părți din secțiunea Nădășelu – Zimbor – Poarta Sălajului, ceea ce va avea un impact pozitiv prin creșterea mobilității și conectivității regiunii la infrastructura mare de transport, potrivit fostului oficial de la Transporturi. Accesul la autostradă va fi mai facil și va fluidiza traficul rutier din regiune, continuă acesta.
După emiterea acestei autorizații, va fi dat ordinul de începere a execuției, ceea ce înseamnă intrarea în linie dreaptă a construcției efective, astfel încât anul viitor să avem finalizat acest nod, estimează Bode.
Punctul.ro


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Autostrada Transilvania: A fost emisă autorizația de construire pentru nodul rutier de la Românași

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button