
Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape trei ani. Aceasta a fost realizată prin programul ‘România Atractivă’ cu o finanţare PNRR de 4,6 milioane de euro. Proprietarul castelului, contele Kálmán Teleki, s-a declarat recent extrem de mulţumit de calitatea lucrărilor efectuate de […]
Articolul Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie apare prima dată în Radio Romania Targu Mures.
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Credit autor: Stan Lucian.
