Sport

Brașoveanul Luca Mărginean, bronz la Campionatul Național de sabie

Sala de scrimă „Ana Pascu” din București a găzduiește, în aceste zile, întrecerile Campionatului Național de scrimă pentru copii. În concursul de sabie, rezervat copiilor cu vârsta de 10-11 ani, Luca Mărginean, de la ACS Corona Brașov, s-a clasat pe locul al treilea, adjudecându-și medalia de bronz. Micul sabrer brașovean (foto-stânga) a ajuns până în semifinalele competiției, unde a cedat, însă, cu 4-8 în fața lui Sebastian Căpățînă, de la Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” București. Un alt sportiv de la ACS Corona Brașov, Noah Manea, a terminat concursul pe cea de-a 5-a poziție.

Cei doi scrimeri brașoveni sunt pregătiți de antrenorii Lucian Goicea și Mircea Manciuc.

Titlul national a revenit sportivului Rareș Beteagu, de la Dinamo București, care s-a impus, în finală, cu 8-3, în fața lui Sebi Căpățînă. Pe cea de-a treia treaptă a podiumului de premiere, alături de Luca Mărginean, s-a mai clasat Ștefan Adrian Fătu, de la ACS Duel București.

Valeriu Voaideș

The post Brașoveanul Luca Mărginean, bronz la Campionatul Național de sabie appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Brașoveanul Luca Mărginean, bronz la Campionatul Național de sabie

Credit autor: Corina Muntean.