Calificare a fetelor în Cupa României

Gazdă a partidei din cadrul „16-imilor” Cupei României la fotbal feminin, deoarece adversara care activa în Liga III, inferioară celei în care activează CSM Târgu Mureș, avea terenul lângă o secție de votare la alegeri, formația mureșeană s-a calificat la pas în „optimi”, 8-1 cu Student Sport Alba Iulia. În continuare cu jucătoare de bază absente din cauza unor suspendări sau accidentări, mureșencele au reușit să se impună fără mari probleme, deși prima repriză a fost una în care au avut șansă în mai multe rânduri. Din fericire scorul a fost deschis în chiar primul minut, la o minge „furată” de la oa apărătoare a oaspetelor, după care Alina Boroș a fost cea care a decis în mare parte soarta partidei înainte de pauză. A dublat diferența în minutul 29, în urma unei acțiuni individuale, iar în minutul 40 scorula devenit 3-0, la un șut pe care portărița echipei nu l-a putut reține nici în doi timpi. Până la pauză albaiuliencele au avut mai multe incursiuni periculoase, dar siguranța în apărare a experimentatei Ana Maria Gorea și imprecizia șuturilor au făcut ca la pauză mureșencele să intre la vestiare fără gol primit. La reluare condiția fizică și-a spus cuvântul și mureșencele au reușit să învingă la un scor care era greu de anticipat după desfășurarea primei reprize. Pentru echipa antrenorului Seches Carol, care conduce în seria 2 a ligii secunde urmează o deplasare dificilă în etapa a V-a a campionatului. Mureșencele vor întâlni duminică, 17 noiembrie, în localitatea bihoreană Tileagd, formația United Bihor.

Post-ul Calificare a fetelor în Cupa României apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Calificare a fetelor în Cupa României