Sport

Din nou americancele

Campionatul Mondial de fotbal feminin din Franța s-a încheiat duminică seara, 7 iulie, cu finala de la Lyon, dintre SUA – campioana en titre – și Olanda. Americancele (FOTO) s-au impus cu scorul de 2-0, la pauză 0-0, prin golurile înscrise de Megan Rapinoe (în minutul 61, din lovitură de la 11 metri) și Rose Lavelle (69’). La jocul de pe „Stade de Lyon” au asistat 57.900 de spectatori.

Cu această victorie, fetele antrenate de Jill Ellis au cucerit trofeul pentru a patra oară, după edițiile din 1991, 1999 și 2015, fiind cele mai titrate la acest capitol. Ele sunt urmate de Germania (cu două cupe – în 2003 și 2007), Norvegia (un titlu – 1995) și Japonia (o cupă – 2011). Precedenta ediție (Canada, 2015) a revenit tot naționalei SUA, care a cîștigat cu 5-2 finala cu Japonia, la Vancouver.

„Finala mică”, pentru medaliile de bronz, a avut loc sâmbătă, 6 iulie, la Nice, unde Suedia a învins Anglia cu 2-1 (la pauză 2-1). Golurile au fost marcate de Kosovare Asllani (în minutul 11) și Sofia Jakobsson (22’), respectiv Fran Kirby (31’). La meci au luat loc în tribune puțin peste 20.000 de persoane.