FC Viitorul – Gaz Metan, meci de Champions League

Luni, 16 septembrie, s-a încheiat etapa a 9-a din Liga I de fotbal cu meciul FC Viitorul Constanţa – Gaz Metan Mediaş, rezultat 4-1.

Golurile unui joc spectaculos, parcă decupat din tabloul UEFA Champions League, cu foarte multe faze de poartă, ratări și alergătură, au fost marcate de Gabriel Iancu (în minutele 16 și 74), Bogdan Țîru (în minutul 64) și Rivaldinho (în minutul 89 – din penalty), respectiv Ely Fernandes (în minutul 82).

După această victorie la scor, mânjii Viitorului (FOTO) au urcat pe locul secund în clasament. Runda a început vineri, 13 septembrie, cu două întâlniri: Academica Clinceni – Astra Giurgiu 1-1 și CFR Cluj – FC Voluntari 5-0.

Sâmbătă, 14 septembrie, au fost programate alte două jocuri: Chindia Târgoviște – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-0 și Dinamo București – FC Botoşani 1-1. Duminică, 15 septembrie, s-au disputat tot două partide: CSM Politehnica Iaşi – AFC Hermannstadt 0-0.

Liga este condusă de CFR Cluj (cu 20 de puncte), urmată de FC Viitorul Constanţa (cu 18 puncte) și Gaz Metan Mediaş (tot cu 18 puncte). Etapa următoare, a 10-a, se va desfășura în intervalul 20-23 septembrie.

Septimiu Cioloboc

The post FC Viitorul – Gaz Metan, meci de Champions League appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: FC Viitorul – Gaz Metan, meci de Champions League

Credit autor: MIRELA ROTAR.