FCSB, în play-off-ul UEFA Europa League

Două echipe românești au jucat în deplasare – joi, 15 august – în manșa secundă din turul al treilea preliminar al UEFA Europa League.

După 0-0 în tur, FCSB a învins formația cehă Mladá Boleslav, cu 1-0, prin reușita lui Ionuț Panțîru, în minutul 90. Meciul a avut loc pe „Lokotrans Arena” din Boleslav. Din minutul 75, gazdele au evoluat cu un jucător în minus pe teren, după eliminarea fundașului Antonin Krapka, pentru cumul de cartonașe galbene.

FCSB s-a calificat astfel în play-off-ul competiției, unde va întâlni gruparea portugheză Vitória de Guimaraes. Dubla manșă este programată în 22 și 29 august, de la ora 21:00, primul joc urmând a se disputa în România.
Universitatea Craiova a fost eliminată de formația greacă AEK Atena, cu care a remizat (scor 1-1), dar a pierdut cu 0-2 pe teren propriu în tur.