Fotbalistele olandeze, în finala Campionatului Mondial

Olanda a învins Suedia, cu 1-0 după prelungiri, în cea de-a doua semifinală a Campionatului Mondial de fotbal feminin care se desfășoară în Franța. Partida a avut loc miercuri, 3 iulie, pe „Stade de Lyon” din orașul Lyon, în fața a peste 48.000 de spectatori. Unicul gol a fost marcat de

Jackie Groenen, în minutul 99 al meciului. În urma acestei victorii, naționala batavă (FOTO) s-a calificat în finală, unde va întâlni campioana en titre, echipa Statelor Unite ale Americii, duminică, 7 iulie, începând cu ora 18:00, tot la Lyon.

„Finala mică”, pentru medaliile de bronz, va avea loc sâmbătă, 6 iulie, de la ora 18:00, la Nice, între Anglia și Suedia.

Septimiu Cioloboc

The post Fotbalistele olandeze, în finala Campionatului Mondial appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: Fotbalistele olandeze, în finala Campionatului Mondial

Credit autor: MIRELA ROTAR.