Handbalistele Pegasus, în luptă pentru șefia grupei

După ce a stat în prima etapă, numărul echipelor fiind impar, în etapa a III-a Campionatului Național de handbal al junioarelor II (fete născute în 2003-2004), ACS Pegasus Târgu Mureș a vut o deplasare cu „peripeții” la Odorheiu Secuiesc, unde a întâlnit formația CSȘ din localitate.

Mureșencele au început modest jocul, fiind conduse la pauză cu 20-16 și au primit imediat după pauză un nou gol. Din acel moment, ca trezite din amorțeală, mureșencele au reușit să strângă rândurile și în următoarele 8 minute au reușit să înscrie de 8 ori, fără să primească vreun gol. Astfel, după 12 minute de la reluare scorul era 21-24, după care au reușit chiar să se distanțeze la 7 goluri, astfel că în minutul 52 scorul era 24-31. Echipa pregătită de Sebastian Haidu a reușit să se mențină fără mari eforturi în avantaj până la final, câștigând cu 38-33. Mureșencele au obținut a doua victorie din tot atâtea partide disputate în noua ediție de campionat, după partida câștigată pe teren propriu, 38-35 cu a doua echipă mureșeană din serie, Arsenal Taureni.

ACS Pegasus își dispută jocurile de pe teren propriu în sala din comuna Livezeni și va întâlni în următoarea partidă, în 12 octombrie, CSȘ Mediaș. Echipa târgumureșeană se află după trei etape pe poziția a 3-a, dar cu un joc mai puțin față de primele două clasate.

Lotul echipei este următorul: Amelia Gânj (născută în 2003), Daria Stoica (2005) și Tania Simon (2006)-portari, Barbara Kaniczki (2003), Mara Mikk (2003), Anca Șopterean (2003), Szasz Andrea (2003), Ruxandra Roșca(2003), Diana Mureșan (2003), Anita Moldvan (2004), Miruna Târnăvean (2004), Alexandra Pop (2004), Tania Gânj (2004), Virag Linda (2004), Selena Stavariu (2005), Alexandra Pasc (2005), Daria German (2005), Mara Covrig (2005), Babos Noemi (2006), Alina Vlad (2006), Marton Evelyn (2006) și Teodora Damian (2006).

Post-ul Handbalistele Pegasus, în luptă pentru șefia grupei apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Handbalistele Pegasus, în luptă pentru șefia grupei