Sport

Mureșeanul Biro Krisztian, vicecampion mondial la lupte

Luptătorul de la Clubul Sportiv Școlar Tg.Mureș, Biro Krisztian, a cucerit, miercuri seara, medalia de argint la Campionatul Mondial de la Sofia, rezervat categoriei cadeți, după ce a pierdut, în finala categoriei 71 kg, cu 13-11, în fața rusului Soslan Albertovitch. Sportivul târgumureșean s-a calificat în finală după ce a trecut, pe rând, de israelianul Timur Bartov, în optimile de finală (11-0), de suedezul Makota Stroem, în sferturi (13-4) și de iranianul Abolfazl Jamal Valipourkhatir, în semifinale (12-5).

Foto-Federatia Romana de Lupte (FRL)/facebook

Argintul obținut de Biro Krisztian este prima medalie cucerită de România la competiția din Bulgaria.

Celălalt luptător de la CSS Tg.Mureș prezent la Mondialele de la Sofia, Alexandru Matea, a pierdut în calificările categoriei 60 kg, cu 4-0, în fața lui Akniyet Tulegenov, din Kazahstan.

Luptătorii de la CSS Tg.Mureș sunt pregătiți de antrenorii Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc.