Naționala de tineret, debut cu stângul în preliminariile EURO

Reprezentativa de fotbal a țării noastre, alcătuită din jucători sub 21 de ani, a fost învinsă, marți seara, la Aalborg, cu scorul de 2-1, de echipa similară a Danemarcei, în primul său meci susținut în grupa a 8-a preliminară a Campionatului European din 2021. Golurile au fost marcate de Andreas Olsen (min.3 și 55), respectiv Florinel Coman (min.82), care a ratat pentru România o lovitură de la 11 metri în minutele de prelungiri.

În celelalte jocuri, disputate marți în grupa a 8-a, Ucraina a învins Malta, pe teren propriu, cu 4-0, iar Finlanda și Irlanda de Nord au terminat la egalitate, scor 1-1.
În clasament conduce Finlanda cu 4 puncte, fiind urmată de Ucraina și Danemarca, ambele cu câte 3 puncte.
Următorul meci al selecționatei tricolore este programat la 10 octombrie, pe teren propriu, contra Ucrainei.