Sport

Posibila revenire

În ziua a doua a Campionatului Mondial de handbal feminin care se dispută până în 15 decembrie în Japonia, la Kumamoto, româncele au reușit să se mobilizeze și au câștigat cu 29-24 în fața Senegalului, cu Cristina Neagu în prim plan, autoare a 13 goluri. După primele două etape Spania (care a învins și Ungaria, scor 29-25) și Muntenegru au câte 2 victorii, Ungaria și România câte una, iar Senegal și Kazakhstan au pierdut ambele jocuri.

În aceste condiții, România își păstrează șanse de calificare din grupa C. A învins Senegalul, care cedase în primul joc cu Muntengru la 4 goluri (25-29), după ce conduceau la pauză cu 15-14. După o zi de pauză, „tricolorele” întâlnesc formația din Kazakhstan, care a pierdut la scor ambele jocuri. Partida cu kazacele se va disputa marți, de la ora 12.00 (ora României), iar cea cu Muntenegru miercuri, de la ora 08.00. În cazul în care Ungaria nu învinge marți, în etapa a treia, Muntenegru și româncele ar reuși miercuri acest lucru, calificarea pentru faza a doua ar fi asigurată, dar în cazul unui nou eșec cu muntenegrencele, jocul decisiv pentru locul 3 și calificare ar urma să se decidă în ultima etapă, cu Ungaria, vineri, 6 decembrie, de la ora 12.00.