Sepsi OSK, a doua victorie în Liga I de fotbal

Sâmbătă, 21 septembrie, etapa a 10-a din Liga I de fotbal a continuat cu alte trei meciuri: FC Voluntari – Academica Clinceni 1-2, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – AFC Hermannstadt 3-0 și Astra Giurgiu – Dinamo București 3-2. Formația covăsneană s-a impus, mai ușor decât se preconiza, cu un scor de neprezentare în fața sibienilor și contabilizează cel de-al doilea succes în campionat. Golurile au fort marcate de căpitanul Gabriel Vașvari (FOTO, în minutul 30 din penalty), Nicolae Carnat (în minutul 35) și slovacul Peter Gal-Andrezly (în minutul 57, după o gafă de proporții a portarului advers, portughezul Cristiano Pereira Figueiredo).
Duminică, 22 septembrie, sunt programate două întâlniri: FC Botoşani – Chindia Târgoviște (de la ora 17:30) și FCSB – CFR Cluj (cu start la ora 20:30). Ultimul joc al rundei se va disputa luni, 23 septembrie: FC Viitorul Constanţa – CSM Politehnica Iaşi (de la ora 20:30).
Etapa a început vineri, 20 septembrie, cu jocul Gaz Metan Mediaş – Universitatea Craiova 2-3.
Liga este condusă de campioana la zi, CFR Cluj (cu 20 de puncte), urmată de Universitatea Craiova (cu 19 puncte) și FC Viitorul Constanţa (cu 18 puncte).
Formația din zona noastră, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a urcat pe locul 7 (având acum 13 puncte).

Septimiu Cioloboc

The post Sepsi OSK, a doua victorie în Liga I de fotbal appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: Sepsi OSK, a doua victorie în Liga I de fotbal

Credit autor: Corina Muntean.