Surpriză în Liga IV Elite

În etapa a X-a a Ligii IV Elite la fotbal, pe terenul bazei sportive Junior din Sâncraiu de Mureș s-a înregistrat rezultatul care poate fi considerat, până în prezent, surpriza campionatului. După nouă etape în care Unirea Ungheni a obținut tot atâtea victorii și primise doar 3 goluri, liderul a cedat în fața formației Atletic Târgu Mureș, primind chiar 5 goluri. Jucătorii din Ungheni s-au considerat probabil doar prin prezența lor învingători în fața unei formații care a debutat cu un 0-11 în fața CS Iernut, a fost învinsă apoi la Sânger și reușise doar trei victorii în 9 meciuri. Cu 2-1 la pauză pentru „gazde” nu era nimic pierdut, dar la reluare asediul liderului nu a fost concretizat și după 20 de minute Atletic și-a dublat avantajul. A reușit după alte 5 minute să fructifice un nou contaatac și la 4-1 Unirea a cedat practic. Conduși din teren de cei doi jucători experimentați, cu prezențe în Liga I, Rareș Vârtic și Romulus Miclea, tinerii de la Atletic au mai răsucit o dată cuțitul în rană și au majorat scorul în ultimele minute. Unirea a reușit să mai înscrie o dată, dar la ultima fază a meciului, din lovitură liberă și avantajul față de a doua clasată s-a micșorat la 4 puncte. Aceasta este Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, care a obținut și singurele puncte ale oaspeților în această rundă, 3-0 la Sovata, în jocul care se anunța cap de afiș al etapei. Celelalte trei fruntașe care au jucat, toate pe teren propriu, au înregistrat scoruri de tenis în această etapă. A stat echipa din Sighișoara și au câștiagt „setul” la 3, 1 și 0, în această ordine și în clasament, formațiile din Luduș, Iernut și Rușii Munți. Alte două victorii, ambele obținute pe teren propriu la 2 goluri diferență, au înregistrat două echipe din subsolul clasamentului, cele din Acățari și Sânger.

Rezultatele etapei a X-a

CS Iernut                               – Mureșul Chirileu                         6-1

ACS Sovata                          – Târnava Mică Sg. de Pădure      0-3

Atletic Târgu Mureș             – Unirea Ungheni                           5-2

Mureșul Luduș                     – ACS Miercurea Nirajului           6-3

Mureșul Rușii Munți           – ASC Sărmașu                              6-0

Raza de Soare Acățari          – Viitorul Ungheni                         2-0

Inter Sânger                          – ACS Sâncrai Nazna                     3-1