Sport

Surpriză la Iernut, modificare pe podium în Liga IV

Cea de-a XIII-a etapă a Ligii IV Elite la fotbal a fost câștigată categoric de către formațiile vizitatoare. Deși primele trei clasate au evoluat pe teren propriu, doar primele două au obținut victoria, fiind totodată singurele partide în care gazdele au obținut puncte. În jocul de deschidere liderul Unirea Ungheni a învins cu 3-0 CSM Sighișoara, dar în acest caz gazdele nu au fost tocmai gazde, deoarece partida s-a disputat pe terenul sintetic al stadionului Trans-Sil din Târgu Mureș.

Unirea a dominat jocul, dar victoria s-a conturat destul de târziu. În prima repriză Unirea și-a creat câteva situații de gol, dar a reușit să deschidă scorul abia în minutul 33, din penalty, contestat de sighișoreni, care au susținut că infracțiunea care a dus la dictarea loviturii de la 11 metru s-a produs în afara careului. Înaintea deschiderii scorului și echipa din Sighișoara a avut câteva incursiuni foarte periculoase. Unirea și-a dublat avantajul imediat după pauză, în minutul 49, iar după alte 8 minute, în minutul 57 a beneficiat de un al doilea 11 metri, ratat de această dată. Au reușit totuși majorarea scorului în minutul 86, păstrându-și avantajul față de a doua clasată.

Aceasta este Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure, care a fost și autoarea celei de-a doua victorii a gazdelor. „Victima” a fost Mureșul Luduș, care cu acest al doilea eșec consecutiv a permis primelor două să se distanțeze. Marea surpriză a etapei a fost înregistrată la Iernut, unde gazdele au pierdut cu echipa din Acățari, cedând locul 3 în clasament. Acesta este ocupat acum de Mureșul Rușii Munți, care a învins la Chirileu. Victorii scontate au mai obținut în deplasare ACS Sovata cu Sâncrai Nazna, Atletic Târgu Mureș la Viitorul Ungheni, dar mai puțin așteptat a fost succesul celor de la Inter Sânger la Miercurea Nirajului.

15. ACS Sărmașu                               12   1 2   9 13-50   5

Post-ul Surpriză la Iernut, modificare pe podium în Liga IV apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.