Sport

„Tricolorele”, surclasate în Elveția

Echipa reprezentativă de fotbal feminin a României a pierdut marți seara categoric, 0-6 în Elveția. A fost partida a treia susținută în cadrul preliminariilor pentru Campionatul European 2021, care va avea loc în Anglia, după 0-1 cu Belgia și 3-0 cu Lituania, ambele pe teren propriu. Acest joc a fost ultimul pentru „tricolore” în acest an, iar în urma acestei înfrângeri România rămâne mult în urma principalelor adversare la calificare, Belgia și Elveția, care au obținut câte 4 victorii în tot atâtea jocuri. Din grupă mai fac parte reprezentativele Croației și Lituaniei. În jocul disputat în Elveția echipa de start a avut în componență doar una dintre cele patru foste jucătoare de la ASA Târgu Mureș. Aceasta a fost Brigitta Göder (nr. 15), înlocuită încă în prima repriză cu o altă fostă jucătoare de la ASA, Bianca Sandu. Celelalte două ex-mureșene, Barabási Kinga a rămas pe bancă, iar ludușeanca Andrea Herczeg nu a fost inclusă. România a rezistat fără gol mai bine de o jumătate de repriză, după care a cedat fără replică. Bachmann a decshis scorul în minutul 26 și tot ea a stabilit scorul pauzei în ultimul minut al reprizei, reușind tripla în minutul 74. Gazdele au făcut 3-0 cu golul reușit de Crnogorcevic în minutul 65, dintr-un penalty în urma căruia din echipa României Maria Ficzay a văzut cartonașul roșu. Ultimele două goluri le-au înscris spre final Humm (min. 81) și Folmi (min. 88).

Post-ul „Tricolorele”, surclasate în Elveția apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.