Sport

Victorie în minimum de seturi, dar muncită

Echipa de volei junioare I CSU Medicina CNUE Târgu Mureș a încheiat anul 2019 cu o nouă victorie în trei seturi, 25-15, 25-14 și 25-22 pe teren propriu cu CSȘ 2 Baia Mare. Partida a fost prima din returul fazei grupelor, a VI-a a grupei G, grupă pe care formația mureșeană, deținătoare a titlului național, o conduce fără set pierdut. Ca o surpriză plăcută pentru calitatea jocului, acesta a fost mai dificil decât era de așteptat, chiar și ținând cont de rezultatul final. Maramureșencele au dat o replică bună, gazdele fiind nevoite să trateze cu seriozitate jocul pentru a se impune. Echipa cu doar 10 jucătoare în lot a reușit să se impună într-un prim set echlibrat până la jumătatea lui, s-a desprins treptat spre final și a început actul secund cu două-trei dintre jucătoarele obișnuit titulare pe margine. Cu o adversară capabilă să se ridice la același nivel, mureșencele s-au văzut conduse cu 0-5, dar au reușit să egaleze la 10. S-a reușit apoi desprinderea, dar „medicinistele” s-au impus și de această dată mai greu decât o arată scorul. În setul trei jocul a fost echilibrat din start, însă desfășurarea a fost una mult mai dramatică. Gazdele s-au desprins la 17-11, dar când se părea că vor încheia repede conturile, maramureșencele au reușit o serie impresionantă de 9 puncte, preluând conducerea cu 20-17. Spre final a fost nevoie de revenirea la formula de bază pentru nu prelungi jocul. Din fericire, le-a ieșit forcingul din final, speculând și evoluția mai puțin motivată a echipei care părea capabilă să revină. Au egalat la 20, au preluat conducerea, dar s-au văzut din nou egalate. Nu au mai greșit la ultimele mingi și au fructificat prima minge de set și meci, încheind anul fără set pierdut. Campionatul se va relua în 19 ianuarie cu ultimele patru etape ale fazei grupelor, după care vor urma grupele semifinale.

Post-ul Victorie în minimum de seturi, dar muncită apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.