Vlad Dascălu, campion mondial la moutain bike

Ciclistul român Vlad Dascălu a cucerit, vineri, medalia de aur și titlul de campion mondial la mountain bike XCO, categoria Under 23, calificându-se în premieră la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Tokyo. Dascălu a încheiat primul cursa desfășurată la Mont-Sainte-Anne, din Canada, cu timpul de 1:19:50, fiind urmat pe podium de elvețienii Filippo Colombo și Albin Vital.

Vlad Dascălu a cucerit recent și titlul de campion european la mountain bike XCO, fiind, totodată, și liderul Cupei Mondiale.

Născut la Fălticeni și legitimat în prezent la clubul spaniol Brujula Bike Racing Team, Dascălu va fi al doilea ciclist român din istorie care va concura la Jocurile Olimpice în proba de mountain bike, după sibianul Ovidiu Oprea, care a fost prezent la Atena, în 2004.

Valeriu Voaideș

The post Vlad Dascălu, campion mondial la moutain bike appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: Vlad Dascălu, campion mondial la moutain bike

Credit autor: Corina Muntean.