Proiectul de hotărâre, pus în dezbatere publică azi, 10 septembrie, vizează evitarea unei întreruperi majore a colectării deșeurilor în Zona 2.
Documentația, pusă în dezbatere publică azi, conform legislației privind transparența decizională, abordează o situație critică care ar putea afecta aproximativ 200.000 de locuitori din zona metropolitană.
Potrivit documentelor prezentate, contractul actual de colectare separată și transport al deșeurilor municipale din Zona 2 Târgu Mureș (nr. 3629/27.06.2023) expiră la sfârșitul lunii septembrie 2025. Operatorul actual este asocierea Polaris M Holding SRL – Urban Grup Environment SRL. Deși ADI Ecolect Mureș a finalizat procedura de licitație deschisă și a semnat pe 26 august 2025 un nou contract (nr. 4451) cu SC Sylevy Cleaning SRL, noul operator nu poate prelua imediat serviciile. Aceasta din urmă trebuie să parcurgă o perioadă de mobilizare de maximum 180 de zile pentru:
Constituirea garanției de bună execuție
Achiziția și distribuirea recipientelor de colectare
Punerea în funcțiune a flotei de vehicule specializate
Angajarea și instruirea personalului
Obținerea licenței ANRSC și a autorizațiilor necesare
Riscul unei pauze operaționale de 5-6 luni
Între expirarea contractului actual (sfârșitul septembrie 2025) și momentul în care noul operator va fi complet operațional se profilează o perioadă de aproximativ 200 de zile calendaristice fără acoperire contractuală.
Punctul.ro
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Criza gunoiului la Târgu Mureș. Contract de 15,7 milioane lei dezbătut public în regim de urgență
Credit autor: RO Punctul.
