Știri

Dr. Sorin Dudea: Facem radiologi foarte buni în România, nu avem puterea să-i ţinem în ţară

România pregăteşte anual radiologi foarte buni, locurile la rezidenţiat în acest domeniu sunt ocupate de cei mai buni studenţi, însă aceştia nu sunt motivaţi financiar să rămână în ţară, a susţinut joi profesor doctor Sorin-Marian Dudea, conducător de doctorat în radiologie şi imagistică medicală în cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie din Cluj-Napoca, la Conferinţa Naţională „Tehnologia & IHealth în Medicina Secolului XXI” de la Târgu Mureş.
„Viitorul imagisticii, dacă ne gândim la viitorul profesioniştilor, este extraordinar pentru că deja de un număr de ani locurile la radiologie, la rezidenţiat, le iau cei mai buni studenţi.
Dr. Sorin Dudea: Facem radiologi foarte buni în România, nu avem puterea să-i ţinem în ţară at


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Dr. Sorin Dudea: Facem radiologi foarte buni în România, nu avem puterea să-i ţinem în ţară

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button