Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a explicat faptul că, în noua Lege a Bugetului va fi instituit Fondul de Solidaritate, iar toate orașele din România vor transmite 14% din impozitul pe venit către acest fond. Ulterior, banii vor fi utilizați pentru a ajuta orașele sau județele cu venituri mai mici.
”În momentul de față acest Fond al Solidarității funcționează la nivel județean și înseamnă 14% din impozitul pe venit. Toate UAT-urile, municipiile, orașele, comunele plătesc această contribuție, dar ea se distribuie la nivel județean.
Proiect. Orașele bogate vor ajuta orașele sărace at Punctul.ro
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Proiect. Orașele bogate vor ajuta orașele sărace
Credit autor: Punctul.
