Monarhul britanic și-a construit un refugiu în satele din Mureș, unde promovează agricultura sustenabilă și conservarea biodiversității
De un sfert de secol, Regele Charles al III-lea al Marii Britanii găsește liniștea și inspirația în satele din Transilvania, unde și-a amenajat proprietăți discrete și susține proiecte de conservare a tradițiilor rurale. Legătura sa cu România a devenit o constantă a vieții regale, transformând cătunele mureșene în laboratoare vivante pentru pasiunile sale ecologice.
Refugiul regal din Zalánpatak (Valea Zălanului)
Casa regală din Valea Zălanului, un cătun de aproximativ 100 de locuitori din județul Mureș, contrastează puternic cu fast-ul palatului Buckingham. Fără WiFi și televizor, cu o sobă din secolul XVII și un pat de lemn tradițional, proprietatea reflectă preferințele simple ale monarhului pentru autenticitate.
„El găsește aici toate lucrurile pentru care se bate și în care crede”, explică contele Tibor Kalnoky, rudă îndepărtată și prieten al regelui. „Faptul că vine de peste 25 de ani vorbește de la sine.”
Proprietatea din Valea Zălanului, cumpărată în 2008, a fost descoperită după o căutare meticuloasă. Charles dorea un loc cu acces la pajiști cu flori sălbatice, un pârâu și ambianță rurală, dar nu în centrul satului.
Punctul.ro
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Regele Charles trăiește o viață paralelă, mai liniștită, în Transilvania
Credit autor: RO Punctul.
