Știri

Sute de mii de pelerini pe muntele Şumuleu de lângă Miercurea Ciuc

Tradiţionalul pelerinaj din sâmbăta Rusaliilor – care a putut fi organizat fără restricţii după doi ani de pandemie de coronavirus – a atras şi în acest an sute de mii de pelerini pe muntele Şumuleu de lângă Miercurea Ciuc.
Arhiepiscopul György Udvardy şi-a construit predica pe motto-ul călugărilor franciscani, “Pax et bonum” (pace şi bunătate). El a spus: “pacea este darul lui Dumnezeu, dar pacea trebuie înfăptuită. Fericiţi sunt cei care fac pace” – a spus el, citând învăţătura din Biblie.
Sute de mii de pelerini pe muntele Şumuleu de lângă Miercurea Ciuc at


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Sute de mii de pelerini pe muntele Şumuleu de lângă Miercurea Ciuc

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button