Ministrul mediului, Tanczos Barna, a anunţat, într-o postare pe Facebook, că a decis majorarea amenzilor contravenționale pentru arderea miriștilor, iar în cazul persoanelor fizice acestea pot ajunge până la 15.000 de lei, în timp ce persoanele juridice pot fi sancţionate cu până la 100.000 de lei.„Am decis majorarea amenzilor contravenţionale pentru arderea miriştilor, turbăriilor, litierei pădurii, stufului, tufărişurilor sau vegetaţiei ierboase. Noile amenzi vor fi cuprinse între 7.500 şi 15.000 lei pentru persoane fizice, iar pentru persoane juridice amenda va fi între 50.000 şi 100.000 lei”, a transmis Tanczos Barna, joi, într-o postare pe Facebook.
Tanczos Barna anunţă majorarea amenzilor pentru arderea miriştilor at
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Tanczos Barna anunţă majorarea amenzilor pentru arderea miriştilor
Credit autor: Punctul.
