Știri

Ungaria a inaugurat cel mai mare terminal feroviar intermodal din Europa

Terminalul feroviar de la Fényeslitke va juca un rol important în asigurarea continuităţii exporturilor de cereale din Ucraina, întrerupte din cauza războiului, şi prin aceasta în atenuarea crizei alimentare mondiale, a declarat, marţi, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, Péter Szijjártó, conform unui comunicat remis de minister.
Luând cuvântul la inaugurarea centrului de comutare a ecartamentului feroviar al companiei East-West Intermodal Logistics S.A., ministrul a subliniat că investiţia a fost lansată într-o perioadă în care cooperarea între Est şi Vest avea încă perspective serioase, când se părea că schimburile comerciale între China şi Europa se vor putea extinde nestingherit în perioada următoare.
Ungaria a inaugurat cel mai mare terminal feroviar intermodal din Europa at


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Ungaria a inaugurat cel mai mare terminal feroviar intermodal din Europa

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button