Știri

Ungaria își face companie națională de transport

Ungaria își face companie națională de transport, în condițiile în care fondurile UE destinate pentru dezvoltarea căilor ferate sunt blocate de Bruxelles pe o perioadă nedeterminată, din motive politice.
La începutul anului viitor structura grupului de transport feroviar MÁV va fi restructurată prin comasarea în 3+1 mari unități organizatorice, și va fi înființată compania națională de transport, a declarat secretarul de stat responsabil cu transportul în Ministerul Construcțiilor și Transporturilor (ÉKM), Bálint Nagy, la un eveniment organizat de Sindicatul Liber al Inginerilor și Tehnicienilor, citat de MTI.
Ungaria își face companie națională de transport at Punctul


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Ungaria își face companie națională de transport

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button