Știri

Viktor Orban se întânește din nou cu Donald Trump

Premierul ungar Viktor Orban a declarat sâmbătă că va călători la Washington „în două săptămâni” pentru a participa la prima reuniune a „Consiliului Păcii”, organismul inițiat de președintele american Donald Trump ca parte a planului de pace pentru Fâșia Gaza.
Bloomberg, care a consultat un proiect de statut, a relatat luna trecută că administrația Trump le cere 1 miliard de dolari țărilor care doresc să fie membre permanente în Consiliul Păcii.
Viktor Orban, liderul național din UE cu cel mai îndelungat mandat la ora actuală, se confruntă cu o provocare fără precedent la alegerile generale din 12 aprilie. Sondaje independente plasează pe primul loc partidul de opoziție condus de Peter Magyar, un fost apropiat al guvernului devenit între timp adversar. Economia Ungariei stagnează, iar în țară există o nemulțumire tot mai mare față de serviciile publice, printre alte probleme cheie, potrivit AFP.
Punctul


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Viktor Orban se întânește din nou cu Donald Trump

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button