Cupa României, în premieră la Odorhei

Ediția din acest an a Cupei României la fotbal feminin urma să fie o premieră în ceea ce privea câștigătoarea. Acest lucru deoarece ambele finaliste au ajuns în premieră să joace cu trofeul pe masă. Finalistele au fost echipele Fortuna Becicherecu Mic din județul Timiș și Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Deși ambele echipe au încheiat pe locuri fruntașe în Liga I, pe 2, respectiv 4, despărțite de doar 2 puncte, jocul a fost unul foarte modest. Ambele echipe s-au bazat pe doar câteva jucătoare care au demonstrat calități tehnice, dar calitatea jocului a lăsat de dorit, cu rare acțiuni cursive. Mai compactă s-a dovedit din start formația harghiteană, care după o primă ocazie a reușit să deschidă scorul, în minutul 21, prin Mitri Rita, care a profitat de o eroare a defensivei bănățencelor și a trimis în poartă. În minutul 26 Țabur și-a dovedit calitățile și a dublat avantajul echipei sale după ce și-a depășit adversara și a expediat în colțul porții al doilea șut pe poartă al reprizei. Echipa antrenată de Alexandru Andrasi, aflat în anii trecuți la centrul de juniori al clubului târgumureșean și cu internaționala târgumureșeană Barbási Kinga în echipă, formația harghiteană s-a desprins decisiv în primul sfert de oră al reprizei secunde. Țabur a reușit tripla cu golurile din minutele 51 și 60, după ce în minutul 56 Benő a dus scorul la 4-0.

Post-ul Cupa României, în premieră la Odorhei apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Cupa României, în premieră la Odorhei