FC Liverpool a câștigat Super Cupa Europei

FC Liverpool (deținătoarea trofeului UEFA Champions League) a cucerit Super Cupa Europei la fotbal, impunându-se cu 5-4 la penalty-uri în fața formației Chelsea Londra (câștigătoarea cupei UEFA Europa League).

Până la loviturile de departajare scorul a fost egal, 2-2, prin golurile marcate de Sadio Mané (în minutele 48 și 95) – pentru „cormorani”, respectiv Olivier Giroud (în minutul 36) și Jorginho (în minutul 101, din penalty).

La capitolul șuturilor de la 11 metri, elevii antrenați de germanul Jürgen Klopp au stat mai bine decât Chelsea, pregătită acum de fostul ei emblematic jucător Frank Lampard. Astfel, FC Liverpool a înscris de cinci ori, prin Roberto Firmino, Fabinho, Divock Origi, Trent Alexander-Arnold și Mohamed Salah, în vreme ce londonezii au punctat de patru ori, prin Jorginho, Ross Barkley, Mason Mount și Emerson, cel care a ratat fiind Tammy Abraham.

Finala 100 % britanică s-a disputat miercuri, 14 august, pe stadionul „Beșiktaș Park” din Istanbul.

Septimiu Cioloboc

The post FC Liverpool a câștigat Super Cupa Europei appeared first on Radio Romania Targu Mures.

Sursa articolului: FC Liverpool a câștigat Super Cupa Europei

Credit autor: MIRELA ROTAR.