Sport

Înotul mureșean, 7 medalii internaționale

Koncz Nimród locul II

Înotătorii Clubului Sportiv Municipal Târgu Mureș, conduși de antrenorul Bartalis Károly, au participat la cea de-a VII-a ediție a competiției internaționale de înot Cupa Hód în bazin scurt de la Hódmezővásárhely, Ungaria.

Mészáros Balázs și Koncz Nimród au reușit să urce de mai multe ori pe podium, dar în același timp au obținut și câteva clasări aproape de medalii.

Mészáros Balázs (adulți – foto sus în dreapta):

două locuri II (200 m bras, 50 m bras), un loc III (400 m mixt)

Koncz Nimród (15-16 ani):

trei locuri 2 (50 m spate, 200 m mixt, 400 m mixt) și un loc 3 (200 m spate)

Cupa Hód a fost și în acest an o competiție de natație de prestigiu, la care au participat sportivi de performanţă precum campionul olimpic Milák Kristóf, Kos Hubert sau Márton Richárd. Sunt încântat că cei doi sportivi ai noștri şi-au dovedit calitatea, şi pe lângă medalii, au obținut și câteva locuri IV și V! , a declarat Bartalis Károly, pe pagina oficială CSM Târgu Mureș. Felicitări sportivilor!

Post-ul Înotul mureșean, 7 medalii internaționale apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.