Sport

Patru tenismeni români, în turul secund la US Open

Marți au fost programate noi partide din primul tur la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Dintre cei patru români care au evoluat pe terenurile de la Flushing Meadows, trei au reușit să acceadă în turul secund, alăturându-se Anei Bogdan, care obținuse calificarea, luni, în prima zi a competiției.

Simona Halep, a patra favorită, a învins-o, cu 6-3, 3-6, 6-2, pe americanca Nicole Gibbs și va juca în următoarea fază contra unei alte tenismene de peste Ocean, Taylor Townsed.

Sorana Cîrstea a trecut de Katerina Siniakova, din Cehia, cu 7-5, 6-2 și o va avea ca adversară, în turul secund, pe spaniola Aliona Bolsova.

La masculin, Marius Copil s-a impus, în cinci seturi, cu 6-3, 5-7, 7-6(11), 4-6, 6-1, în fața francezului Ugo Humbert și va juca în turul al doilea contra unui alt tenismen din Hexagon, Gael Monfils.

Tot marți, Mihaela Buzărnescu a fost eliminată din competiție, fiind învinsă în runda inaugurală de germanca Andrea Petkovic, cu 6-3, 6-4.

Valeriu Voaideș

The post Patru tenismeni români, în turul secund la US Open appeared first on Radio Romania Targu Mures.