reusite-remarcabile-pentru-andrei,-tanarul-pilot-prezent-la-campionatul-est-european-de-motocros!

In perioada 13 – 14 aprilie 2019 a avut loc la Chișinău, Campionatul Est European de Motocros. Sportivul CS Juvenes din Tirgu Mures, Andrei Poponut, a obtinut locurile III și IV la categoria Mx2 în condiții deosebit de grele.

Concursul, la care a fost prezent și președintele Moldovei, s-a desfășurat în condiții deosebit de grele. Vremea a fost rece, temperatura nu a urcat mai mult de 6 grade iar pe traseu a fost mult noroi, așa cum, ne mărturisește Andrei, ”nu am întâlnit în 14 ani de motocros”.

Noroiul s-a depus pe motocicletă și i-a dublat greutatea iar ambreiajul a cedat și a trebuit schimbat. Problema aceasta au întâmpinat-o și alți piloți. Acolo s-a vorbit despre “ambreiaje prăjite”.

Cu toate acestea, Andrei Poponut s-a clasat pe Locul IV la categoria Mx2 iar în calificări s-a clasat pe Locul III la clasa Mx2.

Îl felicităm pe Andrei și îi urăm mult succes mai departe!

În fotografii – motocicleta și cizmele lui Andrei Poponut înainte și după ride…

MS /  Foto: CS juvenes

Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Reusite remarcabile pentru Andrei, tanarul pilot prezent la Campionatul Est European de Motocros!