FOTBAL – LIGA 3. Ultima etapă intermediară (a 27-a) a sezonului Ligii a III-a s-a finalizat pentru cele trei echipe mureșene din seria a 5-a cu un rezultat de egalitate (obținut de Avântul Reghin în deplasarea în Gruia) și două înfrângeri la scor ale celorlalte două echipe din județ, ambele parcă consolate cu retrogradarea (MSE Târgu Mureș și CS Iernut).

Pe un teren afectat de ploi, reghinenii au obținut un egal, 2-2, în deplasarea la echipa a doua a campioanei naționale. Avântul a deschis scorul prin Morar, însă CFR Cluj 2 au revenit la conducere până la finalul primei reprize prin golurile lui Petrila și Dat. După pauză, eurogolul lui Bujor a consemnat rezultatul final, însă reghinenii au tremurat la finalul partidei, la ultima fază a meciului, șutul lui Petrila lovind bara.

Meci de vacanță și la Dej, unde altă echipă mureșeană, blazată și aflată pe loc retrogradabil, MSE Târgu Mureș, a avut singura tresărire de orgoliu prin Dudaș, care a redus din handicap în minutul 50, când Unirea a oprit motoarele având 4-0 pe tabela de marcaj. Până la urmă scorul a fost 5-1, după un 3-0 la pauză (golurile dejenilor din prima repriză fiind înscrise de Pop – din penalty -, Onicaş şi Hîmpea, în timp ce Plăian şi Blaj au înscris după pauză).

În fine, ultima clasată în serie, CS Iernut, a fost învinsă și ea, acasă, cu același scor și după o evoluție parcă trasă la indigo cu a conjudețenilor din Târgu Mureș: 5-1, unicul gol al iernuțenilor fiind înscris când soarta partidei era practic tranșată, tabela indicând 4-0. Lanterna roșie, antrenată de Nicolae Ghira, a înscris prin Ghirca, din penalty, în poarta unei echipe, Sănătatea Cluj, care nu mai câștigase de o lună și care, după 2-0 a făcut trei schimbări (la pauză), pentru a-și menaja titularii pentru etapa următoare.

Iată rezultatele și marcatorii etapei a 27-a:

* CFR Cluj 2 – Avântul Reghin: 2-2 – Claudiu Petrila (30), Emanuel Dat (41) / Adrian Murar (20), Vlad Bujor (75);

* Unirea Dej – MSE Târgu Mureş: 5-1 – Bogdan Pop (8 – pen.), Mihai Onicaş (15), Darius Hîmpea (44), Dan Plăian (48), Florin Blaj (52) / Levente Dudaş (80);

* CS Iernut – Sănătatea Cluj: 1-5 – Darius Ghirca (70 – pen.) / Dan Roman (23), Paul Cristian (31), Alexandru Duca (50), Cosmin Tilincă (66), Cristian Paşca (87);

* AFC Hărman – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc:  0-2 – Eder Gonzalez (47), Szilard Veres (54);

* ACS Fotbal Comuna Recea – Olimpic Cetate Râşnov: 4-0 – Aleandru Mărieş (25), Sergiu Ciocan (62, 65), Romario Rus (84);

* AFC Odorheiu Secuiesc – Sticla Arieşul Turda: 1-2 – Cătălin Dinu (26) / Valentin Lemnaru (60 – pen.), Răzvan Ititesc (86);

* Minaur Baia Mare – ACS Unu Fotbal Gloria: 1-1 – Sandu Bococi (15) / Marius Curtuiuş (83);

* Gaz Metan Mediaş 2 – Unirea Tăşnad: 0-3 – Mark Parnău (49), Angelo Cocian (63), Călin Pop (88).

În clasamentul Seriei 5 din Liga a III-a, primele trei poziții sunt ocupate de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (67 de puncte) ACS Fotbal Comuna Recea (65 de puncte) și Minaur Baia Mare (51 de puncte). Echipele mureșene ocupă locurile 8 (Avântul Reghin 43 de puncte), 14 (MSE Tîrgu Mureș, 16 puncte) și 16 (CS Iernut, 10 puncte).

Andrei TUDORAN

Sursa articolului: REZULTATE ȘI MARCATORI – Avântul Reghin a obținut singurul punct al echipelor mureșene, MSE și CS Iernut, surclasate

Credit autor: admin.