Sport

VIDEO-FOTOREPORTAJ: Premii, emoții și momente speciale, la sărbătoarea sportului mureșean

Cei mai valoroși sportivi ai județului Mureș au fost premiați vineri, 22 martie, în cadrul Galei Sportului Mureșean. Evenimentul a fost organizat de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Mureș, s-a desfășurat în Sala Mare a Palatului Culturii din Târgu Mureș, iar premierea s-a efectuat pe baza rezultatelor obținute de sportivii legitimați la cluburile din județul Mureș în decursul anului sportiv 2023. Sărbătoarea sportului mureșean a fost prezentată bilingv, în limbile română și maghiară, de jurnaliștii sportivi Vlad Amariei și Kádár Zoltán, și a fost transmisă live, pe pagina de Facebook a cotidianului Zi de Zi și pe site-ul www.zi-de-zi.ro, putând fi accesată la următoarea adresă web: https://fb.watch/q_HMZRLZdr/ .

Salbă de 733 de medalii, în 2023

Cuvântul de ”Bun venit” a fost rostit de către Iuliana Rus, director executiv al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Mureș, instituție care a ”contabilizat” următorul bilanț obținut de sportivii legitimați la cluburi mureșene în anul 2023, la campionate mondiale, europene, balcanice și naționale: 220 de medalii de aur, 233 de argint și 280 de bronz.

”Dorim să vă oferim o seară încărcată de bucurie, o seară încărcată de frumusețe, de multă emoție. Până la urmă, aceasta e seara sportului mureșean. Dragi sportivi mureșeni, recunoștință din partea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Mureș, vă mulțumim vouă, famiilor voastre, antrenorilor și tuturor celor implicați în obținerea acestor rezultate deosebite”, a transmis Iuliana Rus.

”Speranțe”

La categoria ”Speranțe” (sportivi cu vârsta maximă de 15 ani), premierea a fost efectuată de către Péter Ferenc, președintele Consiliului Județean Mureș.

”Vin întotdeauna cu plăcere când este vorba de sport, când este vorba de premiere, când trebuie să fim mândri de valorile noastre mureșene și cred că sportul este ceva de care putem să fim mândri în acest județ”, a afirmat Peter Ferenc.

Au fost premiați următorii sportivi, cu precizarea că toți sportivi au fost declarați ca fiind la același nivel: Cristian Gliga și Nicola Antal (dans sportiv, Dansul Viorilor Reghin, antrenor Andreea Suciu), Santha Aba Solt (kendo, CS Kashi, antrenor Jozsa Levente), Mezei Peter (kendo, CS Kashi, antrenor Jozsa Levente), Oana Belean (wushu, CS Mureșul, antrenor Horvath Attila), Jasmine Teci (wushu, CS Mureșul, antrenor Horvaht Attila), Izabela Pop (lupte libere, CS Mureșul, antrenor Molnar Andrea), Larisa Ferenczi (judo, ASC Dimas, antrenor Remus Dima), Akos Moldovan (atletism, LPS Târgu Mureș, antrenor Ballo Eniko), Zsofia Gombos și Ronin Moldovan (dans sportiv, Dance Art Târgu Mureș, antrenor Somodi Katalin), Szanto David (karate WUKF, ACS Sakura, antrenor Drocsa Jozsef), Ionuț Silvășan (karate kyokushin, ACS Kyofighters, antrenor Sandor Cornel), Julia David (orientare sportivă, CS Orienter, antrenor Szocs Zoltan), Balogh Zsofia (orientare sportivă, CS Orienter, antrenor Szocs Zoltan), Sara Hein (orientare sportivă, CS Orienter, antrenor Szocs Zoltan), Anemona Duma (lupte libere, CSȘ Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Dragoș Vlad, Gyarmati Ferenc), Yanis Man (lupte libere, CSȘ Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Dragoș Vlad, Gyarmati Ferenc), Nagy Istvan (lupte libere, CSȘ Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Dragoș Vlad, Gyarmati Ferenc), Adelina Ciumas (judo, ASC Dimas, antrenor Remus Dima), Zsigmond Izsak (haltere, CSș Târgu Mureș, antrenori Papp Zoltan, Selcuzan Csiki Sandor), Alexandru Saiu (taewkondo, ACS Jaguar Academy, antrenor Alecsandra Cristina Matei), Andrei Saiu (taewkondo, ACS Jaguar Academy, antrenor Alecsandra Cristina Matei), Andrei Curticăpean (taewkondo, ACS Jaguar Academy, antrenor Alecsandra Cristina Matei), Antonio Remus Moldovan (jiu jitsu, CS Ronin Anademy, antrenori Raul Boros, Oros Jozsef), Stelian Radu Panfil (jiu jitsu, CS Ronin Academy, antrenori Raul Boros, Oros Jozsef), Natalia Miclea (karate WUKF, CSU Târgu Mureș, antrenor Nicolae Stanciu), Irina Priță (karate WUKF, CSU Târgu Mureș, antrenor Nicolae Stanciu), Aris Priță (karate WUKF, CSU Târgu Mureș, antrenor Nicolae Stanciu), Kurta Sandor (lupte libere, ACS Lupte BSG, antrenori Ballai Alexandru, Szocs Attila), Claudia Gabriela Manțog (lupte libere, ACS Lupte BSG, antrenori Ballai Alexandru, Szocs Attila).

”Sportivi cu nevoi speciale”

La categoria ”Sportivi cu nevoi speciale”, premierea a fost efectuată de către Ciprian Dobre, prefectul județului Mureș.

”La sportul de echipă, într-adevăr, încă mai avem mult de învățat. Cred că echipa înseamnă, de fapt, mai mult decât sport. Înseamnă solidaritate și înseamnă cu adevărat forță, putere, decizie, curaj și hotărâre”, a transmis Ciprian Dobre, care a mărturisit că oricând s-ar face o comparație între sport și politică ar alege sportul, deoarece ”în sport câștigă cei mai buni.”

Au fost premiați următorii sportivi: Nagy Biro Ibolya (karate nevăzători, ACS Sakura, antrenor Alexandru Belean), Rodica Sonea (karate nevăzători, ACS Sakura, antrenor Alexandru Belean), Szanto Attila (karate nevăzători, ACS Sakura, antrenor Alexandru Belean), Tinu Vasile Pop (karate nevăzători și popice, ACS Sakura și ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Alexandru Belean, Maria David și Carmen David), Alexandru Balea – asistent para (karate nevăzători, ACS Sakura, antrenor Alexandru Belean), Liliana Pădurean (popice, ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Maria David și Carmen David), Gyorfi Mozes (popice, ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Maria David și Carmen David), Claudia Boandă (popice, ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Maria David și Carmen David), Ordog Pal Levente (popice, ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Maria David și Carmen David), Tiberiu Oreian (popice, ACS Iris Târgu Mureș, antrenori Maria David și Carmen David).

”Juniori – Echipe”

La categoria ”Juniori – Echipe”, premierea a fost efectuată de către Thomas Moldovan, vicepreședinte al Agenției Naționale pentru Sport.

”Mă bucur să văd în sală foarte mulți prieteni, foarte mulți antrenori, mă bucur să văd în sală foști elevi de-ai mei, care la rândul lor astăzi au copii premiați în această gală”, a mărturisit Thomas Moldovan, care a propus ca la ediția viitoare a Galei Sportului Mureșean să se înființeze o categorie nouă, dedicată antrenorilor seniori.

Au fost premiate următoarele echipe: locul 1 – ACS Gladius (baschet, antrenor Florina Pora), locul 2 – CSȘ Târgu Mureș (lupte libere, antrenori Fazakas Csaba, Dragoș Vlad, Gyarmati Ferenc) și CSU Târgu Mureș (volei, antrenor Bokor Istvan), locul 3 – CSȘ Sighișoara (handbal) și ACS Aquasport (polo).

”Juniori – Ramuri neolimpice”

La categoria ”Juniori – Ramuri neolimpice”, premierea a fost efectuată de către Cosmin Iuliu Pop, directorul Clubului Sportiv Mureșul Târgu Mureș.

Au fost premiați următorii sportivi (s-a premiat doar locul 1): Gaspar Mihaly (karate WUKF, CS Juvenes, antrenor Kiss Ibolya Noemi), Szava Bernadett (karate WUKF, CS Juvenes, antrenor Kiss Ibolya Noemi), Teodora Chirteș Lorena (taekwondo ITF, ACS Jaguar), Varo Szabolcs (fotbal tenis, ACS Gombos Martial Art, antrenor Varo Gyula), Mara Zidărescu (culturism, ACS Retro Gym, antrenor Agoston Moldovan), Fazakas Robert (popice, CSM Târgu Mureș, antrenor Seres Jozsef), Kadar Nora (popice, CS Electromureș, antrenori Orosz Istvan și Seres Jozsef), Ștefan Chioscop (aeromodelism, CSU Târgu Mureș), Eduart Vaida Toni (jiu-jitsu, CS Ronin Academy, antrenori Raul Boros și Oros Jozsef), Maria Alexandra Boroș (CS Ronin Academy, antrenori Raul Boros și Oros Jozsef).

”Juniori – Ramuri olimpice”

La categoria ”Juniori – Ramuri olimpice”, premierea a fost efectuată de către Szászgáspár Barnabás, director al CSM Târgu Mureș.

”Mulțumim antrenorilor, sportivilor, pentru performanța adusă în anul competițional 2023 și vă asigurăm că Clubul Sportiv Municipal va fi un partener solid, de nădejde, pentru pasul către performanță”, a sintetizat Szaszgaspar Barnabas.

Au fost premiați următorii sportivi (s-a premiat doar locul 1): Georgiana Lirca (lupte libere, CSȘ-CSM Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc), Balazs Csipkes (lupte libere, CSȘ-CSM Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc), David Adrian Metea (lupte libere, ACS Lupte BSG, antrenori Ballai Alexandru și Szocs Attila), Bojte Benjamin (lupte libere, CS Mureșul, antrenor Andrea Molnar), Adelina Someșan (canotaj, CS Mureșul, antrenor Claudia Balint), Patrik Truță (canotaj, CS Mureșul, antrenor Claudia Balint), Rareș Măgherușan (canotaj, CS Mureșul, antrenor Claudia Balint), Moreh Tamas (tir cu arcul, CSM Târgu Mureș), Alexia Mărcuș și Tania Șciopu (baschet 3×3, CS Gladius, Florina Pora), Nora Santa (natație, CSȘ Târgu Mureș, antrenor Szeghalmi Andrea) și Jakab Szilard (atletism, LPS Târgu Mureș, George Buhlea).

”Seniori – Echipe”

La categoria ”Seniori – Echipe”, premierea a fost efectuată de către Siklodi Jozsef, director adjunct al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Mureș.

Au fost premiate următoarele echipe: locul 1 – Romgaz Electromureș (popice fete, antrenori Seres Jozsef și Orosz Istvan), locul 2 – CSM-CSȘ Târgu Mureș (lupte libere, antrenori Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc) și locul 3 – AFC Nova Vita (minifotbal, antrenor Virgil Bejenaru).

”Seniori – Ramuri neolimpice”

La categoria ”Seniori – Ramuri neolimpice”, premierea a fost efectuată de către Sebastian Gabriel Toncean, vicepreședinte al Agenției Naționale penru Sport.

”Cred că trebuie felicitată toată lumea prezentă în sală, fie pentru că au concurat, au susținut, au sponsorizat, fie că au aplaudat. Știți cât de mult contează munca în echipă atunci când îți dorești, într-adevăr să ai performanță?”, a afirmat Sebastian Gabriel Toncean, care a amintit audienței de performanțele obținute din 1994 încoace, an de an, de către Rareș Cojoc, mureșean aflat în rpezent pe locul 1 mondial la Dans sportiv – secțiunea Standard.

Totodată, Sebastian Gabriel Toncean a fost de părere că sloganul ”Sportul, prioritate națională” are nevoie de inițiative de ordin politic, precum și de mai multe investiții din partea statului, pentru a deveni realitate.

Au fost premiați următorii sportivi: locul 1 – Oana Vasilescu (culturism și fitness, CS Retro Gym, antrenor Agoston Moldovan), locul 2 – Mircea Ciprian Ungur, Andrei Balea și Ionuț Neacșa (minifotbal, AFC Nova Vita, antrenor Virgil Bejenaru), locul 3 – Varo Norbert (tenis cu piciorul, ACS Gombos Martial Arts, antrenor Varo Gyula), locul 4 – Poczo Zoltan (k1, Black Diomond Fight), locul 5 – Agoston Moldovan (culturism și fitness, CS Retro Gym), locul 6 – Vlad Pricea (k1, Black Diomond Fight, antrenor Poczo Zoltan), locul 7 – Andreea Sfâriac (culturism și fitness, CS Titanic, antrenor Keteles Dumitru), locul 8 – Barabasi Kinga (teqball, ACS Transilvania, antrenor Teodor Luca), locul 9 – Seres Bernadett (popice, CS Romgaz Electromureș, antrenor Seres Jozsef) și locul 10 – Paula Fernandez (culturism și fitness, CSU Târgu Mureș, antrenor Sebastian Popovici).

”Seniori – Ramuri olimpice”

La categoria ”Seniori – Ramuri olimpice”, premierea a fost efectuată de către Thomas Moldovan.

”Cred că sportul este prioritate națională și trebuie să fie prioritate națională, și pentru asta toată lumea trebuie să se implice, de la mic la mare”, a subliniat Thomas Moldovan.

Au fost premiați următorii sportivi: locul 1 – Biro Krisztian (lupte libere,  CSM-CSȘ Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc), locul 2 – Daniel Nicușan (natație, CSM Târgu Mureș, antrenor Bartalis Karoly), locul 3 – Mădălina Florea (atletism, CSȘ Sighișoara), locul 4 – Fangli Henrieta (natație, CSM Târgu Mureș, antrenor Bartalis Karoly), locul 5 – Adelin Piștănilă (canotaj, CS Mureșul, antrenor Claudia Balint), locul 6 – Ștefan Răchită (tir cu arcul, CSm Târgu Mureș), locul 7 – Rareș Miklos (atletism, CSȘ Sighișoara, antrenor Mădălina Florea), locul 8 – Szep Zoltan (lupte libere, CSM-CSȘ Târgu Mureș, antrenori Fazakas Csaba, Vlad Dragoș și Gyarmati Ferenc), locul 9 – Răzvan Grec (ciclism XCO, CSU Târgu Mureș, antrenor Martin Ștefan), locul 10 – Andrei Timoce (scrimă, CSU Târgu Mureș, antrenor Szabo Zoltan).

Emoții și premii speciale

Gala Sportului Mureșean 2024 a avut și câteva momente speciale. În debutul evenimentului, Imnul Național al României a fost interpretat live de către Corul Filarmonicii de Stat din Târgu Mureș, iar pe parcursul galei echipa de gimnastică ritmică junioare și senioare a Liceului cu Program Sportiv ”Szasz Adalbert” din Târgu Mureș, antrenoare Mihaela Sandor și Ioana Matei, a susținut două ”reprize” demonstrative, foarte apreciate de către public.

Organizatorii au pregătit și o categorie intitulată ”Premii speciale”, în cadrul căreia Lucian Săcălean, fondatorul M9 TV, televiziune prezentă de patru ani în peisajul media mureșean, a înmânat un premiu special jucătoarei de tenis de masă Szocs Bernadette, locul 1 în Europa și una dintre cele mai valoroase sportive ale județului Mureș. Premiul nu a putut fi acordat personal, deoarece la data desfășurării galei Szocs Bernadette se încununa, la București, cu titlul de campioană națională a României la tenis de masă (simplu).

Al doilea premiu special al serii a fost acordat post-mortem antrenorului de ciclism Berekmeri Csongor, prezentat ca fiind ”un formator nu doar de sportivi, ci și de caractere”. Distincția a fost acordată unei reprezentate a familiei de către Aurel Rațiu, cel mai titrat jurnalist sportiv mureșean.

Momentul acordării de premii speciale a continuat cu aplauze pentru Gyarmati Ferenc – arbitru internațional de lupte libere (premiu înmânat de către Siklodi Jozsef) și cu Florin Andrei, arbitru de fotbal cu evoluții apreciate în Superliga de fotbal a României (premiu înmânat tot de către Siklodi Jozsef).

La finalul galei, organizatorii i-au invitat pe scenă pe reprezentanții unităților administrativ-teritoriale Sighișoara, Ungheni, Sovata, Târnăveni, Luduș, Sărmașu, Râciu și Tăureni, care au fost premiate pentru susținerea constantă a sportului, și i-au acordat un premiu special fotografului Iosif Vajnar, reprezentant al agenției PIXEL ProSport.

Text, foto, video: Alex TOTH, Diana CĂRBUREAN

Post-ul VIDEO-FOTOREPORTAJ: Premii, emoții și momente speciale, la sărbătoarea sportului mureșean apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: VIDEO-FOTOREPORTAJ: Premii, emoții și momente speciale, la sărbătoarea sportului mureșean

Credit autor: redactia.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button