Știri

Părinţi revoltaţi după ce codurile de admitere în mai multe clase din licee au fost modificate

Părinţii absolvenţilor de clasa a VIII-a s-au revoltat, joi, după ce Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Mureş a pus pe site o erată prin care codurile de admitere în clasa a IX-a din şapte licee au fost modificate, comparativ cu ghidul de admitere în învăţământul liceal 2026.
În erata publicată de ISJ Mureş sunt modificte codurile de admitere pentru mai multe clase din şapte licee: Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, Colegiul Naţional „Unirea”, Liceul Teoretic „Bolyai Farkas”, Liceul Romano-Catolic toate din Târgu Mureş, Colegiul „Petru Maior” Reghin, Liceul Tehnologic nr. 1 Luduş şi Liceul Teoretic „Andrei Bârseanu” din Târnăveni.
Inspectorul şcolar general adjunct al ISJ Mureş, Fănică Niţă, a precizat că schimbările vizează doar codurile de înscriere, iar repartizarea elevilor în clasele cu profiluri şi specializări diferite va fi realizată ulterior, la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ.
„Repartizarea se va face printr-o procedură internă a liceului la care elevul va fi admis, dar acest lucru se va întâmpla după afişarea rezultatelor, deci după 22 iulie se va aplica respectiva procedură prin care elevii admişi pe acelaşi cod pentru trei formaţiuni de studiu vor fi repartizaţi printr-o procedură corectă şi transparentă în cele trei clase. Este o situaţie generală, adică nu este specifică judeţului Mureş.
Punctul


Aceasta stire este preluata.

Sursa articolului: Părinţi revoltaţi după ce codurile de admitere în mai multe clase din licee au fost modificate

Credit autor: Punctul.

Articole similare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button