Rectorul Universităţii de Medicină, Farmacie, Ştiinţe şi Tehnologie (UMFST) „George Emil Palade” din Târgu Mureş, profesor doctor Leonard Azamfirei, a anunţat, luni, că restaurarea sălii festive a instituţiei se apropie de final, aceasta urmând să-şi recapete aspectul din perioada interbelică, prin punerea în valoare a unei picturi a domnitorului Mihai Viteazul.
„În acest an se va finaliza, chiar în câteva săptămâni, reabilitarea şi restaurarea clădirii centrale din campus. Şi poate punctul cel mai aproape de inima noastră, a multora dintre noi, este faptul că frumoasa sală festivă a Universităţii va căpăta forma şi aspectul care era în perioada interbelică, ca un tribut pe care universitatea îl va aduce personalităţii lui Mihai Viteazul, o mare figură istorică a întregii Românii.
Restaurarea sălii festive a UMFST se apropie de final; va recăpăta aspectul din perioada interbelică at
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Restaurarea sălii festive a UMFST se apropie de final; va recăpăta aspectul din perioada interbelică
Credit autor: Punctul.

