Parlamentul de la Budapesta a prelungit starea de urgență din cauza Covid cu 90 de zile, ceea ce înseamnă că Guvernul condus de Viktor Orban va putea să emită ordonanțe în situații excepționale până pe 23 mai, potrivit hirado.hu. Propunerea ministrului de Justiție Judit Varga a fost aprobată de Parlament cu 133 de voturi “pentru”, 55 “împotrivă” și o “abținere”, scrie News.ro.
Parlamentul poate revoca mai devreme delegarea către Guvern a emiterii de acte normative.
Ungaria a prelungit starea de urgență cu 90 de zile at
Aceasta stire este preluata.
Sursa articolului: Ungaria a prelungit starea de urgență cu 90 de zile
Credit autor: Punctul.
