Sport

Bölöni, retrogradare dramatică din prima ligă franceză

FC Metz, echipă pregătită de antrenorul mureșean Ladislau Bölöni, a retrogradat duminică, 2 iunie, din prima ligă de fotbal a Franței.
Formația lui Bölöni a retrogradat din Ligue I după un baraj dramatic cu Saint Etienne din liga a doua franceză: 2-2 după prelungiri, în retur, și 1-2 la Saint Etienne, în tur.
Partida din retur a început cât se poate de prost pentru FC Metz, care a rămas în inferioritate numerică în minutul 6, Diallo de la gazde primind cartonaș roșu pentru un fault dur.
Totuși, elevii lui Bölöni au deschis scorul în minutul 17, prin Camara, și au majorat diferența la 2-0 în minutul 25, când Mikautadze a înscris din penalty. Oaspeții au făcut 2-1 în minutul 35, prin Petrot, și au egalat în prelungiri, când meciul se îndrepta spre loviturile de departajare, în minutul 117, prin Wadji.
La sfârșitul sezonului regulat, FC Metz a ocupat locul 16 din 18 echipe în Ligue I, cu 29 de puncte și cu următoarea linie de clasament: 8 victorii, 5 egaluri și 21 de eșecuri, golaveraj 35-58.