Final de tur în Liga a III-a

În ultima etapă din turul Ligii a III-a de fotbal cele două echipe mureșene care evoluează în seria a 9-a au obținut un singur punct. Acest lucru l-a reușit în deschiderea etapei Unirea Ungheni, 3-3 pe terenul formației Sticla Arieşul Turda. Unirea a reușit să egaleze la 1 și la 2, a intrat la pauză în avantaj, dar în minutul 62 Damian Cimpoeșu a egalat pentru turdeni. Gazdele au deschis scorul în minutul 12 prin Florin Dan, Roberto Rotaru a egalat în minutul 19, dar după doar un minut a înscris din nou Florin Dan. Tot a dublă a reușit și Vlad Olteanu, în minutele 31 și 45 (penalty), dar Unirea n-a mai reușit să puncteze în partea a doua. Cu acest punct Unirea Ungheni încheie turul pe locul 4, cu 16 puncte, și vor juca în prima etapă a returului, singura care se mai dispută în acest an, tot în deplasare, la CS Hunedoara.

Tot cu 16 puncte, dar golaveraj superior, a încheiat și Avântul Reghin. După ce au reușit două rezultate de 4-1 în deplasările trecute, la Unirea Alba Iulia și CS Ocna Mureș, cu un 5-0 în derby-ul mureșean între acestea, reghinenii aveau șansa de a egala liderul. Ei au primit vizita echipei Unirea Dej, aflată pe locul secund, cu 3 puncte avantaj, în timp ce liderul CSO Cugir avea cu un singur punct mai mult. De remarcat însă, primele două clasate au câte un meci mai puțin. Avântul nu și-a valorificat avantajul terenului propriu, avantaj care a devenit doar în teorie în ultima perioadă, cedând cu 1-2. Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima parte a întâlnirii. Mureșenii au fost cei care au deschis scorul, autorul fiind Adrian Muraru (min. 20), tot ei au înscris al doilea gol în minutul 36, dar în poarta proprie, prin Cătălin Bugnar. În penultimul minut dinaintea pauzei Andrei Pop a reușit golul care a adus victoria echipei din Dej, care trece astfel pe primul loc. În următorul meci Avântul va juca la Ocna Mureș.

Post-ul Final de tur în Liga a III-a apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Final de tur în Liga a III-a