Liga III coboară cortina

Vineri și sâmbătă se dispută ultima etapă din Liga III de fotbal. Este finalul unei ediții din care abia au așteptat să scape două dintre cele trei echipe mureșene care evoluează în seria V. Ultima clasată, CS Iernut, cu 11 puncte, poate pasa „lanterna roșie” echipei secunde de la Gaz Metan Mediaș, dar în cazul în care înving vineri (ora 18.00), în deplasare, formația ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița. Medieșenii joacă la Cluj, cu Sănătatea. Aflată cu doar două locuri mai sus, cu 22 puncte, la prima participare în eșalonul 3, MSE Târgu-Mureș a încheiat conturile. Ei au susținut ultima partidă, la Miercurea Nirajului, cu CFR Cluj 2, obținând chiar o victorie surpriză, scor 2-1, după ce pe tot parcursul returului au obținut până la acest meci doar 4 puncte. Cele trei goluri au fost înscrise în prima repriză. Mircea Ungur (minutul 6) și Moldován Tamás (min. 27) au punctat pentru mureșeni, iar pentru oaspeți Claudiu Petrilă a redus diferența în minutul 31, din penalty.

Ca și edițiile precedente, o evoluție mai bună a avut Avântul Reghin. Ei se află pe locul 6, cu 49 puncte și încheie sezonul pe teren propriu sâmbătă, 25 mai de la ora 18.00, adversara fiind formația brașoveană AFC Hărman, aflată pe locul 12, cu 35 puncte. Retrogradarea din Liga III poate fi adusă în discuție după disputarea barajului de promovare și înscrierea echipelor pentru sezonul viitor, deoarece deseori echipe care retrogradează continuă în acest eșalon în urma retragerii unor echipe.

Post-ul Liga III coboară cortina apare prima dată în Stiri din Mures, Stiri Targu mures – Liderul presei muresene.

Sursa articolului: Liga III coboară cortina