Mureșenii, vicecampioni naționali la lupte

Sala Sporturilor „Simon Ladislau” din Târgu Mureș a găzduit duminică, 12 noiembrie, Cupa României la Lupte care a reunit 27 de cluburi sportive din toată țara.

Echipa din cadrul CSM Târgu Mureș, alcătuită doar din sportivi autohtoni, au devastat pe podium echipele CSM Reșița și CSU Craiova, competiția desfășurându-se doar în limitele categoriilor olimpice.

Potrivit CSM, lupta a fost una strânsă, echipa mureșeană acumulând 60 de puncte, în timp ce Reșița a acumulat 58, iar Craiova 50.

Rezultatele individuale ale sportivilor mureșeni care au punctat în clasamentul Cupei au fost următoarele:

Biró Krisztián: locul I – 86 kilograme;

Cosmin Podar: locul II – 125 kilograme;

Szép Zoltán: locul III – 97 kilograme;

Alexandru Monai: locul IV – 125 kilograme.

Locul II în Superligă

Echipa mureșeană CSS-CSM Târgu Mureș a obținut titlul de vicecampioană națională în Superliga de seniori, după ce au pierdut meciul cu Rapid cu 7-3 și au câștigat meciul cu Reșița, cu scorul de 6-4. Pe locul I în clasament, titlul a fost cucerit de echipa Rapidului.

Componența echipei mureșene în Superligă la diferite categorii au fost următoarele: