Test util pentru „tricolore”

Reprezentativa feminină de fotbal a României a pierdut cu 2-3 în deplasare cu Serbia ultimul joc de verificare dinaintea startului în campania de calificare la Campionatul European din 2021. „Tricolorele” au fost conduse cu 2-0 la pauză, goluri înscrise de Poljak (min. 7) și Mijatovi (45 2), au redus diferența în minutul 52 prin Florentina Olar, legitimată în prezent la formația daneză Fortuna Hjorring. Bradic a refăcut diferența de două goluri în minutul 68, iar jucătoarea formației Vasas Femina Odorheiu Secuiesc Ana Vlădulescu a stabilit în minutul 74 scorul final. Din echipa antrenorului Mirel Albon a făcut parte și ludușeanca Herczeg Andrea (nr. 14), care evoluază în Suedia, la Kungsbancka DFF și alte două jucătoare care au evoluat la Târgu-Mureș și s-au transferat în campionate din străinătate: portarul Andreea Părăluță (Levante UD-Spania) și Göder Brigitta (Györi ETO-Ungaria). Herczeg a fost „integralistă”, Părăluță a fost înlocuită în minutul 80, iar Göder a intrat imediat după pauză.

În preliminarii România face parte din grupa preliminară H, alături de Elveția, Belgia, Croația și Lituania, urmând să debuteze marți, 8 octombrie, pe teren propriu, cu Belgia. Jocul din Serbia a fost unul util, gazdele fiind una dintre echipele puternice ale Europei